Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

4 grudnia, 2019 0 przez Szymon Majewski

Duński Saxo Bank jak co roku dał swoich 10 szokujących prognoz na najbliższy rok. Tym całkowicie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupie Europejskiej, Donald Trump przegra łącznie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bronienie się… wygranym w istoty zielonej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zdarzenia, które potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją teraz są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak wskazują autorzy raportu, stanowi więc „szereg mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są wtedy jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich działania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o największym wpływie – szokujące dla świata – więc też nieco spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem kluczowym będzie gruntowna zmiana status quo. Rok ten może istnieć niczym wielkie wahadło, wychylające się w toku przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki finansowej i finansowej, a także – co równie istotne – ochrony środowiska. W kontekście szeroko rozumianej polityki znaczyłoby to nagłą porażkę populizmu, zastąpionego zmierzaniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do wykonywania polityki mogłoby więc świadczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i może nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich sztukę w terenie wydatków połączonych z bazą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w istoty zielonej i czarnej sił
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Okresach Zjednoczonych w kontraktu z brakiem zwrotu z lokaty w ostatnim sektorze, wezmą z szansie i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w prywatnych krajach. Zbiegnie się to w czasie z pozostałą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie więc zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich funkcji i poszukiwanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na wyższe wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do stanu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji pokaże się to sporym zwycięstwem nie tylko dla Rosnieftu, ale także dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. opierał się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Też w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na efekt za wysokiego szumu medialnego i małych zwrotów z lokaty. Jednak w wartość kolejnych zaangażowań w terenie polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po pierwsze jak najprawdziwszy na świecie dostawca łączonego w pojazdach palladu, natomiast w 2019 r. odnotowującego same z najskuteczniejszych produktów na targach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost cen tego metalu.

Po drugie, Rosja weźmie na odstąpieniu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na targu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów otworzą w duzi rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na warunek eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w zysku zwiększonego popytu i doskonalszych stawek i także gdy w wypadku Rosnieftu ceny jego prac wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) bardzo w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z momentu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie wyłącznie w Okresach Zjednoczonych, jednak dodatkowo na całkowitym świecie wpisano na rynek biliony USD w struktur kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i coraz popularniejszych bodźców, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i globalnego systemu finansowego.

Z ciekawości na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w niskich rejonach skali, a braki w Okresach Połączonych są znane i ciągle rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w porządek przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w nadziei na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś innego: płace i wartości zaczną szybko rosnąć w wartość, jak pomysły będą przychodzić do gospodarki, gdy na ironię z powodu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w rezultacie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmiany koszt kapitału, eliminując z sektorze spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą walczyć o finansowanie. W otoczeniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie jedynie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeśli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na stany (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki wciąż będą zmagać się z trudnym kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z dużym otoczeniem ekonomicznym i finansowym, charakteryzującym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co także dużo obniży stopę zwrotu z kapitału własnego banków – oraz konkurencją ze karty przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy ruch i na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej ujawniająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy okres może znacznie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do podjęcia zaangażowań i zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę monetarną i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w małym czasie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, i do celu roku nawet kilka powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do granica w czerwcu 2014 r., gdy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z ważnej recesji kredytowej. Z tego etapu na rynek ten działały negatywnie dwie wielkie roli. Pierwszą spośród nich stanowił wzrost produkcji gazu z łupków w Okresach Zjednoczonych i duże wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie miała znaczenie istna amerykańska rewolucja w zasięgu produkcji ropy z łupków, w skutku której Stany Zjednoczone broniły się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą energią był żyjący kapitał polityczny i społeczny stojący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący przełomowy wzrost popytu na siłę odnawialną. W rezultacie niższych cen i zapobiegania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z części paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie przeznaczenie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie pokaże się wygrany – dodatkowo będzie więc równocześnie sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo krótką reklamą była zapowiedź rządu Republiki Południowej Afryki pod wynik ostatniego roku, że w kontraktu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z tematami spółki energetycznej ESKOM i zachowania dostaw ruchu w całym kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do najszerszego stopnia z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co jest zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w toku ostatnich kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w owym momencie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM prawdopodobnie istnieć ostatnią kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie istnieje w bycie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą także także różne gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą głównie zróżnicowane z lat. RPA prowadzi w toku bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we każdych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i zrobi wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki rozwojowi zainteresowania inwestorów w wartość wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dotrą do porozumienia w sytuacji co kilka tymczasowego zawieszenia stoi w kontekście taryf celnych, polityki walutowej i kupna produktów rolnych.

A teraz na startu 2020 r. gospodarka amerykańska rozpocznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a razem nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na poszukiwania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, natomiast jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej myśli amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Okresach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „jasnego i wolnego handlu”.

Cel ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cenie danej w wysokości 25 proc. na wszelkie przychody brutto na targu amerykańskim generowane z pracy zagranicznej. Spowoduje to wspaniałe protesty ze karty partnerów handlowych, ponieważ będą ostatnie w sztuce stare taryfy w pozostałym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zagraniczne mogą przenieść swoją produkcję do Bądź Zjednoczonych w sensie uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i życiowa zmiana stanowiska w wartość żyć na sytuację lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, wysyłając do zastosowania istotnego wpływu fiskalnego i zdecydowanego umocnienia SEK. Jak często pamiętało toż stanowisko w wypadku szwedzkiej polityki, także gdy na startu lat 90., gdy to Szwedzi posunęli się za zdecydowanie w progresywnym opodatkowaniu, wysyłając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji doszła do momentu, w jakim społeczeństwo broniło się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje szybką i ciągle rosnącą grupę obywateli, którzy kwestionują tę politykę, tym jedynym wykluczając ich z pełnej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej role, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy a ich myśli były zgodne: otwartość i równość dla ludziach oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

A każde zbyt daleko posunięte życie może przytłaczać, i całe rodzaje pragną być modyfikowalne w wypadku zmiany okoliczności, by mogły dalej być. Inne kraje skandynawskie będą plotkować o „warunkach trwających w Szwecji” jak o zagrożeniu, natomiast nie jak o modelu najlepszych prac. Szwecja znajdzie się w recesji, i ze powodu na bliski status małej, otwartej gospodarki, będzie szalenie wrażliwa na światowe spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy i gospodarczego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Okresach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Budynkiem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych firm z rynku opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, także jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest długotrwały i biały, czyli należy do rodziny demograficznej, która przechodzi w wersjach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a a roli w wieku 20-40 lat, które są zdecydowanie dużo liberalne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Okresach Zjednoczonych, w coraz popularniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a także obawami przed zmianami klimatycznymi, w kontekście których prezydent Trump pełni rolę piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi podają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z bogatszych przedmieść, kiedy i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do pewnego poziomu przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w istocie cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wynikają z UE
Węgry od czasu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły imponujące sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo sprzedaje się funkcjonowań w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, wybierając się na zlecane przez Węgry – natomiast w myśli premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i rodzin wpływających na sprawa praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że świat ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją kulturę przed masową imigracją.

To niemożliwe do życia status quo, a obie części będą tworzyły trudności z trafieniem do porozumienia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie dokładnie procedowana w stylu UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co jest dużą zmianę retoryki, która zbiega się w czasie z transferami z UE, ale zaniknie w toku najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na cenie, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą jeszcze rozważać nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i zrobi spadek cenie dolara o 30 proc. w sądzie do złota. Aby stawić czoła pogłębiającej się rywalizacji handlowej i dolegliwościom połączonym z żyjącymi zagrożeniami ze karty Bądź Zjednoczonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i władz nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co wykona z ADR największą wartość walutową na świecie. Końcem tego dzieła jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w potrzebie prowadzenia całego handlu w ostatnim świecie jedynie w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką umowę ze powodu na żyjące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja ważnej ilości światowego handlu i oddzielenie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Połączone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ sposobów na kreowanie swojego podwójnego deficytu. W toku tylko kilku miesięcy USD wyda na cenie 20 proc. w sądzie do ADR i 30 proc. w sądzie do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Article Rating